Choď na obsah Choď na menu
 


10 Tipov ako si pomôcť pri učení

28. 5. 2011
 

 

 

1. Neučte sa učivo naspamäť! Dlhý text v pamäti zostane len krátky čas a pri opakovaní tematického celku z daného predmetu, po ktorom zvyčajne nasleduje písomka, sa to musíte učiť ešte raz. 

 

 

2. Pri čítaní textov sa snažte porozumieť im, pochopiť preberané učivo, pojmy, nové skutočnosti. Pochopenie učiva je najdôležitejší krok k jeho zapamätaniu si a uloženiu do dlhodobej pamäte! Pravdaže ho treba z času na čas trošku „oprášiť“!

 

3. Prečítajte si učivo z knihy a povedzte vlastnými slovami z neho len to podstatné a najdôležitejšie! Ak je problém urobiť to s celým textom, treba ísť postupne, po odstavcoch! Naučte sa z neho len to najpodstatnejšie a najdôležitejšie!

 

4. Učte sa nahlas! Vytvorte si na učenie svoje miesto, kde vás nik nebude rušiť a nahlas si opakujte to, čo si chcete zapamätať. Rovnako nahlas sa potom aj preskúšajte!

 

5. Hľadajte súvislosti, ktoré k danej téme patria, prepájajte získané vedomosti aj s inými predmetmi.

 

6. Výkonnosť pri učení klesá v popoludňajších hodinách, predovšetkým okolo 15 hodiny, preto sa neučte hneď po príchode zo školy. Oddýchnite si, relaxujte, venujte sa záľubám! Najvhodnejší čas sadnúť si k učeniu je okolo 17 hodiny.

 

7. Začnite tými najťažšími úlohami, nech ich máte rýchlo za sebou, kým ste čerstvo oddýchnutý. Pokračujte jednoduchšími.

 

8. Netrávte nad školskými povinnosťami dlhé hodiny. Tie ubíjajú a unavujú! Snažte sa zefektívniť učenie: učiť sa krátko, vybrať si len to najdôležitejšie! Napísať domáce úlohy, preopakovať a dať si pauzu!

 

9. Neučte sa dlho do noci, mozog aj telo je unavené, a informácie si dobre nezapamätá, alebo si ich nezapamätá vôbec! Ráno zistíte, že vlastne vôbec nič neviete. Preto ak ste sa večer nestihli všetko naučiť, neponocujte, ale nechajte to radšej na ráno a trošku si privstaňte!

 

10. Nezabúdajte na prísun čerstvého vzduchu, správnu teplotu v miestnosti a vhodné osvetlenie. Len ťažko sa budete sústrediť v prekúrenej izbe s vydýchaným vzduchom pri umelom svetle. 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

na hodine sa nenaučím nikdy :/

(Crazy, 25. 7. 2011 17:45)

tešim sa

(DomčiQ, 29. 5. 2011 8:22)

to je vlastná skusenosť

super

(Scotty, 28. 5. 2011 21:40)

velmy dobry članok pomohlo mi!